Vanliga frågor om att ta körkort

Här hittar du vanliga frågor och svar om att ta körkort, riskutbildning och körkortsprov m.m.

Det första steget mot körkortet är att ansöka om ett körkortstillstånd. Det måste du ha för att få lov att övningsköra. Du kan enkelt ansöka om ett tillstånd på Transportstyrelsens hemsida. Fyll i din ansökan och en hälsodeklaration direkt i e-tjänsten och skicka in. Du behöver bifoga ett syntest och det kan du göra hos oss eller hos en optiker. Självklart hjälper vi dig att bli en bra och säker förare, så skriv in dig på trafikskolan och börja med att plugga teori via vår app, du och din trafiklärare gör planering och bokar in körlektioner, riskutbildningar och prov.
För att få övningsköra privat behöver du och din handledare gå en introduktionsutbildning (handledarutbildning). Välkomna att boka det hos oss i vår E-handel. Efter kursen behöver handledaren ansöka om handledarskap och bli godkänd av Transportstyrelsen innan ni kan börja övningsköra. Här kan handledaren ansöka om handledarskap på Transportstyrelsens hemsida.

Riskutbildningen är en obligatorisk del i din körkortsutbildning och består av två olika delar. Den första delen är teoretisk och den andra är praktisk.

Riskutbildning 1 kan du göra när du vill under körkortsutbildningen, vi rekommenderar att du gör den tidigt.
Riskutbildning 2 genomgår du mot slutet av din utbildning i samråd med din trafiklärare.

RISKUTBILDNING DEL 1
Under ett lektionstillfälle går vi igenom alla kända och okända faror som är viktiga att vara medveten om som bilförare. Vi pratar om alkohol, droger, trötthet och riskfyllda beteenden i trafiken.

RISKUTBILDNING DEL 2
Den andra delen av riskutbildningen är den så kallade ”Halkan”. Tillsammans åker vi till Kalmar Trafikövningsplats för att genomföra utbildningen. Då får du själv känna på hur det är att köra bil under exempelvis halt väglag.

Sista steget innan du har körkortet i din hand är Körkortsprovet. Provet är tvådelat och består av en del som är kunskapsprov och en del som är körprov.

KUNSKAPSPROVET
För att lyckas på kunskapsprovet är det viktigt att du har full koll på din körkortsteori. I appen Körkort nu med Elevcentralen
kan du öva på mängder med tester som efterliknar de verkliga förhållandena under ett kunskapsprov på Trafikverket. Öva på dessa så vet du vad som kommer att krävas av dig när det väl är dags.

KÖRPROVET
Under körprovet ska du bevisa för din förarprövare att du har tillräckligt med kunskap, körvana och riskmedvetenhet
för att kunna godkännas. Under provet kommer du att bedömas inom fem olika områden:
1. Fordonskännedom
2. Manövrering
3. Miljö och sparsam körning
4. Trafikregler
5. Trafiksäkerhet och beteende

Här kan du läsa mer om vad dessa fem områden innefattar.

Köper man ett paket måste allt betalas innan utbildningen kan starta, annars betalar man styckpris vid varje körtillfälle. Priserna hittar du i vår E-handel.

Inte direkt via trafikskolan. Däremot finns möjligheten att ta ett räntefritt körkortslån via Wasa Kredit eller andra kreditbolag.
Det finns också möjlighet att få körkortslån från CSN.
Körkortslånet riktar sig till två olika målgrupper. Villkoren för att ha rätt till körkortslån skiljer sig beroende på vilken målgrupp du tillhör.
1. Du är arbetslös och 18-47 år. Du ska vara anmäld som arbetssökande hos Arbetsförmedlingen. Som arbetslös räknas du även om du till exempel deltar i ett arbetsmarknadspolitiskt program. Kravet på arbetslöshet är olika beroende på din ålder. Läs mer om det längre ner.
2. Du är 19-20 år och har en gymnasieexamen eller motsvarande. Du kan ha en gymnasieexamen från exempelvis folkhögskola, kommunal vuxenutbildning, särskola eller vissa internationella skolor. Du behöver inte vara arbetslös.

För alla som söker körkortslån gäller:
• Du får inte ha ett svenskt B-körkort sedan tidigare.
• Du måste vara inskriven på en trafikskola som är godkänd av Transportstyrelsen.

Krav på trafikskolan
För att du ska få rätt till körkortslån ställs även krav på trafikskolan, krav som vi uppfyller:
• Trafikskolan måste ha tillstånd av Transportstyrelsen att driva trafikskola.
• Trafikskolan behöver ha ett avtal med CSN.

Hur gör jag för att ta körkort?

Det första steget mot körkortet är att ansöka om ett körkortstillstånd. Det måste du ha för att få lov att övningsköra. Du kan enkelt ansöka om ett tillstånd på Transportstyrelsens hemsida. Fyll i din ansökan och en hälsodeklaration direkt i e-tjänsten och skicka in. Du behöver bifoga ett syntest och det kan du göra hos oss eller hos en optiker. Självklart hjälper vi dig att bli en bra och säker förare, så skriv in dig på trafikskolan och börja med att plugga teori via vår app, du och din trafiklärare gör planering och bokar in körlektioner, riskutbildningar och prov.

Får jag övningsköra privat?

För att få övningsköra privat behöver du och din handledare gå en introduktionsutbildning (handledarutbildning). Välkomna att boka det hos oss i vår E-handel. Efter kursen behöver handledaren ansöka om handledarskap och bli godkänd av Transportstyrelsen innan ni kan börja övningsköra. Här kan handledaren ansöka om handledarskap på Transportstyrelsens hemsida.

Vad är riskutbildning?

Riskutbildningen är en obligatorisk del i din körkortsutbildning och består av två olika delar. Den första delen är teoretisk och den andra är praktisk. Riskutbildning 1 kan du göra när du vill under körkortsutbildningen, vi rekommenderar att du gör den tidigt. Riskutbildning 2 genomgår du mot slutet av din utbildning i samråd med din trafiklärare.

RISKUTBILDNING DEL 1
Under ett lektionstillfälle går vi igenom alla kända och okända faror som är viktiga att vara medveten om som bilförare. Vi pratar om alkohol, droger, trötthet och riskfyllda beteenden i trafiken.

RISKUTBILDNING DEL 2
Den andra delen av riskutbildningen är den så kallade ”Halkan”. Tillsammans åker vi till Kalmar Trafikövningsplats för att genomföra utbildningen. Då får du själv känna på hur det är att köra bil under exempelvis halt väglag.

Hur går körkortsprovet till?

Sista steget innan du har körkortet i din hand är Körkortsprovet. Provet är tvådelat och består av en del som är kunskapsprov och en del som är körprov.

KUNSKAPSPROVET
För att lyckas på kunskapsprovet är det viktigt att du har full koll på din körkortsteori. I appen Körkort nu med Elevcentralen kan du öva på mängder med tester som efterliknar de verkliga förhållandena under ett kunskapsprov på Trafikverket. Öva på dessa så vet du vad som kommer att krävas av dig när det väl är dags.

KÖRPROVET
Under körprovet ska du bevisa för din förarprövare att du har tillräckligt med kunskap, körvana och riskmedvetenhet för att kunna godkännas. Under provet kommer du att bedömas inom fem olika områden:
1. Fordonskännedom
2. Manövrering
3. Miljö och sparsam körning
4. Trafikregler
5. Trafiksäkerhet och beteende

Här kan du läsa mer om vad dessa fem områden innefattar.

När måste man betala?

Köper man ett paket måste allt betalas innan utbildningen kan starta, annars betalar man styckpris vid varje körtillfälle. Priserna hittar du i vår E-handel.

Kan man delbetala?

Inte direkt via trafikskolan. Däremot finns möjligheten att ta ett räntefritt körkortslån via Wasa Kredit eller andra kreditbolag. Det finns också möjlighet att få körkortslån från CSN.
Körkortslånet riktar sig till två olika målgrupper. Villkoren för att ha rätt till körkortslån skiljer sig beroende på vilken målgrupp du tillhör.

1.Du är arbetslös och 18-47 år. Du ska vara anmäld som arbetssökande hos Arbetsförmedlingen. Som arbetslös räknas du även om du till exempel deltar i ett arbetsmarknadspolitiskt program. Kravet på arbetslöshet är olika beroende på din ålder. Läs mer om det längre ner.
2. Du är 19-20 år och har en gymnasieexamen eller motsvarande. Du kan ha en gymnasieexamen från exempelvis folkhögskola, kommunal vuxenutbildning, särskola eller vissa internationella skolor. Du behöver inte vara arbetslös.

För alla som söker körkortslån gäller:
• Du får inte ha ett svenskt B-körkort sedan tidigare.
• Du måste vara inskriven på en trafikskola som är godkänd av Transportstyrelsen.

Krav på trafikskolan
För att du ska få rätt till körkortslån ställs även krav på trafikskolan, krav som vi uppfyller:
• Trafikskolan måste ha tillstånd av Transportstyrelsen att driva trafikskola.
• Trafikskolan behöver ha ett avtal med CSN.